info@adana.usboston.org +90 322 232 58 88

Amerika'da Yaşam ve Kültür

Amerikalıların Genel Özellikleri

Çok renkli bir yapıya sahip olan Amerikan kültürü bir çok milletten oluşmaktadır. Farklı ülkelerden gelen yaklaşık 290 milyon insanın yaşadığını düşünürsek, kültürün ve etnik kökenin ne kadar çeşitli olduğu hakkında bir fikrimiz oluşabilir. Çok karakteristik örf ve adetleri yoktur, alışkanlıklar hayatlarında büyük bir yer tutar. Amerikalılar fıkır fıkırdır, her fırsatta seyahat etmeyi severler. Trenlere, otobüslere, uçaklara doluşurlar ve gezerler. Sırtlarında çantalarıyla dağlara, denizkıyılarına veya ulusal parklara uzun yürüyüşlere çıkan Amerikalıların sayısı oldukça fazladır.

Sosyal İlişkiler

İlk girdiğimiz ortamlardaki tanışmak ve ortamda kendimizi kabul ettirmek kaygınızı, Amerikan toplumu içinde pek hissetmeyebilirsiniz. Amerikalılar arkadaş canlısı ve güler yüzlü, samimi ve sıcakkanlıdırlar. Zaten pek çok farklı etnik kökenden oluşan insanlar bir arada bulunduğundan ve yabancı ülkelerden gelen insanlara alıştıklarından dolayı sizi yabancı gibi görmez ve garipsemezler. İsimlerini bilmedikleri insanlarla konuşmaktan çok hoşlanmadıklarından dolayı hemen kendilerini tanıtıp isminizi sorup isminizi doğru telaffuz ettiklerinden emin olmak isteyeceklerdir. Dokunma içeren temaslardan uzak durmanız iyi olur. Küçük çocukları sevmek ciddi tepkilere yol açabilir. Göz teması karşılıklı ilişkilerde yeterlidir. El sıkışma haricinde yanaktan öpme onlarda çok garipsenecek hatta yanlış anlaşılabilecek bir durum doğurabilir. Erkeklerde bu kural daha katıdır.

Amerika’da yaşam çok hızlıdır, yoğundur, tempoludur. Bu yüzden herkes koşuşturur ve dakik olmak önemlidir. Açık sözlü olmaları size kaba ve kırıcı gelebilir. Bu durumu kesinlikle kişisel olarak algılamamalısınız. Rahatsız oldukları durumları size çekinmeden söyleyeceklerdir. Genelde yardımseverlerdir. Sizlere çalışma ortamında yardımcı olmak eğiliminde olurlar ancak bu sizi yönlendirmek şeklindedir. Bireysel vurgulu kimliğin hakim olduğu bu kültürde bazı durumları garipseyebilirsiniz. Ülkenizden işvereninize götüreceğiniz ufacık bir hediye bile onlar için çok memnuniyet ve şaşkınlığa sebep olabilir.

Büyüklük (Anlayışı)

Amerika Birleşik Devletleri’nin büyüklüğünü anlama ve anlatmak gerçekten zordur. Mesela, trenle Chicago’dan Los Angeles’a seyahat etmek, aradaki buğday tarlalarını, dağları ve çölleri aşarak 48 saat sürmektedir. Veya, mesela, New York’tan Washington D.C.’ye gitmek Londra’dan Parise veya Tokyo’dan Kyoto’ya gitmek gibidir. New York’tan Los Angeles’a gitmek, Lisbon’dan Kahire’ye veya Moskova’dan Montreal veya New Delhi’den Roma’ya gitmek gibidir.

Amerika’da şehir yaşamında mesafeler bizdekinden çok farklıdır. Arabasız yaşam çekilecek gibi değildir. Markete gitmek için 5-10 mil(ABD’de metric sistem değil, İngiliz Sistemi-Imperial System kullanılır) gitmeniz gerekebilir.

İklim

Bu kadar büyük bir kıtada yerleşik olan Amerika Birleşik Devletleri’nde doğal olarak çok uç iklimler barınmaktadır. New England ve New York’tan Chicago ve Ortadoğu Amerika’nın büyük bölümünde, sıcaklıklar kışın sıfırın altında, yazın ise 90 Fahrenheit (32,22 Santigrat)’ta seyretmektedir.

Güney ve Güneybatı bölgesinde daha sıcak bir hava vardır.

Bir ‘Kendi İşini Kendin Yap’ Toplumu

Amerika bir ‘Kendi işini kendin yap’ ülkesidir. Hangi meslekten olurlarsa olsunlar (avukat, banka müdürü, şirket yöneticisi, vs) genellikle kendi çantalarını kendileri taşır, çamaşırlarını çamaşırhaneye kendileri götürür, market kuyruğunda bekler,bahçelerini kendileri onarırlar. Çok zengin olanlar hizmetçi tutabiliyorlar ama kesinlikle toplum genelinde günlük işleri başkasına yaptırma gibi bir adet yoktur. Hatta aileler kendi işini kendisi yapması konusunda bireylerini teşvik etmektedirler. Ülkenin her yerinde insanların kendi başlarına uygulamalarına yönelik ev, bahçe, iş içerikli dev alış veriş mağazaları vardır. Maddi güçleri yerinde olmasına rağmen bugün çoğu Amerikalı, sorumluluk noktasında, özel hizmetçi tutmayarak özel hayat, bağımlı olmama ve özgürlüğü tercih etmektedir.

Evler Amerikalıların çok ilgisini çekmektedir. Zamanlarının çoğunu evlerinin dizaynı, dekorasyonu ve geliştirilmesi hakkında okuyarak ve konuşarak geçirirler. Özellikle kendi başlarına yapabilecekleri kısımlar için haftasonları harcanır. Birbirlerine evlerini göstermeyi çok severler. Size teklif ederlerse sakın geri çevirmeyin.

Amerikan Mutfağı

Yemek kültürü bizimkinden oldukça farklıdır. Damak tadınızı bir süreliğine terk etmeniz gerekebilir. İlk gittiğinizde hafif mide bulantıları mümkündür. Fast food kültürüne alışkın olanlar için çok sorun çıkmaz. Pek çok farklı kültürden insanın bulunması çok çeşitli tadları denemenize olanak sağlar. Elbette fast food en ekonomik olanıdır. Temizlik ve kişisel hijyen çok önemlidir. Her gün duş almak, elleri sıklıkla yıkamak Amerikalılar için önemlidir. Deodorant, sabun v.b. hijyen ürünlerini sıkça kullanırlar. Eğer iş ortamında bu konulara gerekli önemi göstermezseniz uyarılar alabilirsiniz. Amerikalı olmak, özgür ve bağımsız olmaktır, düşüncesi yanlıştır. Özgürlükler ülkesi, diye düşünüp her istediğinizi yapmak başınıza ciddi tehlikeler açabilir. Kanunların Türkiye’dekinden daha katı uygulandığından emin olabilirsiniz. İlk bakışta saçma gelen kuralların bile belli bir sisteme oturtulmuş olduğunu görebilirsiniz. İnsanlara da sadece sisteme uymak kalır. Eğlence anlayışları sadece disko ve barda eğlenmek değildir. Boş zamanlarında spor yapmak, maç ve film izlemek, gezi yapmak ve sinemaya gitmek en büyük eğlencelerindendir.

Diğer Genel Özellikleri

Amerika çok büyük ve kozmopolit bir ülkedir, buna rağmen belirgin kültürel özellikleri vardır. Bazı özellikleri ve küçük ipuçlarını bilmenizde fayda var:

  • Amerika'da öğrenciler 18 yaşını aştıkları takdirde (birçoğu ailelerinin yanından ayrılarak) kendi ayaklarının üstünde durmaya başlarlar. Çalışacağınız birçok işyerinde Amerikalı öğrencilere de mutlaka rastlayacaksınız.
  • Amerikalılar cana yakın insanlardır; yolda yürürken tanımadığınız insanlar size selam verirse şaşırmayın!
  • Bu ülkede dürüstlük çok önemlidir. Asla yalan söylemeyin!
  • Amerika'da kapalı alanlarda sigara içilmemektedir, restoran ve cafelerin Açıkhava bölümlerinde bile sigara kullanmak yasaktır. Sadece kendi evinizde ya da sokakta içebilirsiniz.
  • Gece hayatı oldukça eğlencelidir; eğer 21 yaşının altında iseniz clublara giremezsiniz fakat birçok IRISH PUB'a girebilirsiniz. Gene de içki içmek isterseniz 21 yaşının üstünde olmanız ve kimliğinizi göstermeniz gerekir.
  • Kimlik olarak yanınızda mutlaka pasaportunuzu taşıyınız! (T.C. kimlikleriniz sadece Türkiye’de geçerlidir, unutmayın.)
  • Amerika'da "TIP" yani bahşiş uygulaması vardır. Yemek yediğiniz restoranlarda genel olarak hesabınızın en az %10-15’i kadar bir miktarda, bahşiş bırakmanız beklenir. Bazı restoranlar bahşişi hesaba dahil eder, buna da dikkat etmenizi öneririz!
  • Trafik kurallarına uymanız kesinlikle çok önemlidir! Yayalar için konulan kırmızı ve yeşil ışıklara, yaya geçitlerine ve yaya STOP geçitlerine de mutlaka dikkat ediniz. Yayaların her zaman önceliği vardır, karşıdan karşıya geçerken bir araba 40 metre uzaktan sizi görüp durursa şaşırmayın.